Пульпіт виникає при тривалому розвитку карієсу. Після проникнення інфекції у внутрішні тканини зуба розвивається патологічний процес, спрямований на виведення чужорідного мікроорганізму, що зовні виглядає як запалення. Як правило, при цьому захворюванні людина відчуває сильний біль і підвищену чутливість ураженої зуба, але буває і безсимптомний перебіг пульпіту.
Якщо не вживати заходів з лікування пульпіту, людина може втратити зуб. Але це ще не найстрашніше. Шкідливі мікроби можуть проникнути в організм з потоком крові і поширитися в ньому. Раніше методи лікування були спрямовані на знищення хвороботворного вогнища. Для цього видаляли пульпу, а в деяких випадках – зуб повністю. Зараз же існують не настільки радикальні методи, що сприяють лікуванню без видалення зуба, тканин пульпи, прилеглих судин і нерва.
Фактори, що впливають на розвиток пульпіту
Пульпіт може розвинутися через ураження коронки зуба або апікального отвору. Розвитку пульпіту сприяє карієс або неправильна, неакуратно робота лікаря. Також захворювання може бути викликане впливом хімічних речовин. Розрізняють 3 групи факторів, через які виникає зараження:
- Фізичні фактори. До них відносять перегрівання сполучної тканини, що заповнює порожнину зуба, його розтин або травмування, значне руйнування емалі.
- Хімічні фактори. До них відноситься неправильна концентрація речовини, яка служить для склеювання частин зуба при лікуванні, або його неповне змивання. Дуже сильні антибактеріальні речовини і неправильно обраний пломбувальний матеріал можуть привести до порушення цілісності тканин зуба.
- Біологічні фактори. До них відносять потрапляння мікроорганізму у внутрішню сполучну тканину в процесі розвитку карієсу. Проникнення може статися через бічні отвори кореневого каналу при видаленні пошкодженого цементу зуба, твердих і м’яких відкладень, зруйнованих тканин і продуктів їх розпаду.
Симптоми і методи лікування пульпіту
Розрізняють 2 форми пульпіту – гострий і хронічний. У першому випадку людина відчуває сильну пульсуючий біль, яка посилюється в нічний час і при різких перепадах температур, наприклад, коли п’є гарячу каву, чай. Больові відчуття знижуються при відсутності негативно впливає чинника. При постукуванні болю немає, або вона дуже слабка. Хронічна форма може протікати, не викликаючи яскраво виражених симптомів.
Лікування пульпіту направлено на повне лікування від захворювання. Воно полягає в наступному:
- Олужнення порожнини зуба рекомендується тільки людям, які не досягли віку 30 років і мають достатню стійкість поверхневих тканин до карієсу.
- Часткове видалення внутрішньої сполучної тканини зуба. Такий метод лікування проводиться тільки на молочних зубах.
- Дорослим пацієнтам видаляють нерв ураженого зуба і пломбують його.